“Tiden sig nærmer…” lyder det i en julesang fra dengang jeg var dreng. Snart skal vi i gang med juletogene og som sædvanligt har mange været i gang med forberedelserne. Banen er klargjort, materiellet er set efter og vi har holdt trafikafdelingsmøde. I den seneste måned har vi uddelt brochurer, sendt materiale til aviser og markedsført juletogene online. Faktisk har vi delt brochurer ud i et omfang, så vi netop nu er i færd med at trykke et nyt oplag af julebrochuren.
Som noget nyt hænger vi i år et par 2×3 m. bannere op omkring Hedehusgården for at sikre, at ingen, der har lyst til at køre med juletog, får problemer med at finde ind til stationen.
God julekørsel!
![]() |
Taastrup Lokalavis med flot blikfang i form af Da 7. |
![]() |
Nærbillede af tekstboksen om HVB. |
![]() |
Et af vores Facebook-opslag om julekørslen. Dette er fra Facebook-gruppen ‘Hedehusene netavis’ og har fået ikke mindre end 65 ‘likes’. |